Pożyczki, kredyty, chwilówki, zaległe opłaty, osoby prywatne, wielkie firmy, przedsiębiorstwa państwowe i wiele wiele innych. Polacy coraz częściej zadłużają się, niestety jednak nie są uczciwi lub wplątani w spiralę długów nie spłacają swoich zobowiązań, a dług ciągle rośnie. Niespłacone kredyty, pożyczki, nieopłacone faktury, nieuregulowane należności za różne usługi.
W kilku słowach, windykator, to nie komornik, nie zlicytuje całego Twojego majątku, lecz będzie próbował ustalić z Tobą, zachęcić Cię do spłaty Twoich długów. Głównym celem windykacji jest odzyskanie należnych pieniędzy, polega ona na rozmowach pomiędzy dłużnikiem, a osobą, firmą, instytucją, która udzieliła kredytu. Teoria jest bardzo prosta, czysty dialog i negocjacje, praktyka często bywa inna, odległa ze strachem i pogróżkami. Windykator powinien ugodowo nakłonić dłużnika do uregulowania zaległości, tak by obie strony były w stanie zrealizować porozumienie.
Warto pamiętać, że osoba zadłużona powinna podejść odpowiedzialnie do swoich zobowiązań, lecz nie musi żyć w strachu, da się dojść do porozumienia i spłatę długów rozłożyć w czasie. Windykator nie może uporczywie nękać i zastraszać, a co najważniejsze straszyć komornikiem. Ta kwestia zostaje do rozpatrzenia przez sąd i on dopiero decyduje o egzekucji komorniczej.
Wiele instytucji, które skupują długi potrafi określić, które zadłużenie będzie dla nich najbardziej atrakcyjne, długi są możliwe do wyegzekwowanie (osoba zadłużona ma majątek, który może pokryć zadłużenie), nieprzedawnione, wymagalne i bezsporne, są dość ”świeże”, mogą być dochodzone przed sądem, a co istotne zadłużenia nie mają innych wierzycieli, którzy zaczęli egzekucję, a także nie zajęte przez komornika, są pisemne potwierdzone przez dłużnika oraz pokrywa je hipoteka lub zastaw.
Wiele zadłużeń jest jednak w dużo cięższej kondycji, zagmatwanych, bez widocznego światła w tunelu na pozytywne rozpatrzenie sprawy, ciągnące się latami. Firmy, które oferują kupno wierzytelności kierują się celem zarobienia pieniędzy, co ogólnie oznacza interesują je tylko takie długi, które wiedzą, że wyegzekwują, odzyskają zainwestowane należności. Windykatorzy nie interesują się długami przedsiębiorstw, które ogłosiły upadłość lub są niewypłacalne, po prostu nie są możliwe do wyegzekwowania.